SRBÍN – MÍSTO, KDE SE STÁLE NĚCO DĚJE

Srbín je od roku 1980 součástí Mukařova, ale že se jedná o původně svébytnou vesnici, musí poznat každý, kdo třeba jen projíždí. Srbín má dodnes relativně zachovalou náves, kde je ještě patrné, kde byla hospoda a kde krám. S uzavřením obou zařízení ale veřejný život z návsi a potažmo z celého Srbína vymizel a posunul se o necelý kilometr dál, na Buda.

Před 11 lety sešlo několik mamin na mateřské, které se přistěhovaly do nových domů v těsné blízkosti srbínské návsi, se sousedem starousedlíkem, a vzniklo z toho Občanské sdružení Pro Srbín. Na začátku byla snaha vytvořit program pro naše malé děti a oživit sousedský život, touha obnovit vesnické tradice a pečovat o kulturní památky a zeleň v okolí.

_MG_3085_s.jpg

A povedlo se toho mnoho. Díky dotaci z MAS Říčansko zrenovovat zvoničku na srbínské návsi včetně úpravy okolí a vysazení nových lip, ve spolupráci s OÚ Mukařov připravit výstavbu dětského hřiště u třešňovky, pořádat velikonoční a vánoční sousedské jarmarky s dílničkami a tombolou, hrát divadlo... A k tomu pravidelné dětské akce – PoPoLes, dýňování, drakiáda.

Postupem času ale z různých důvodů členů sdružení ubývalo. Nadšených dobrovolníků je zkrátka stále málo. Proto jsme v minulém roce spojili síly s Mukařov-skem a během celého roku spolu dále pořádáme řadu akcí, které jsou mezi lidmi stále oblíbené.

Srbínský rok otevíráme tradičním vynášením Morany, na jaře uklízíme okolí na Den Země, v létě pokračujeme Pochodem pohádkovým lesem a podzim uzavíráme dlabáním dýní a pouštěním draků na Dýňování. Vánoční setkání se přesunulo do Mukařova, kde je spojeno s hezkým zvykem rozsvícení vánočního stromu i zapálením adventního světla v kostele.

I když to trvá už spoustu let a naše děti mezitím odrostly a našly si vlastní náplň volného času, stále nás to baví. Dělat něco pro ostatní, ve svém volném čase, bez nároku na odměnu, prostě jen tak, pro radost. Pokud to tedy máte stejně, budeme rádi, když se k nám přidáte. Aby se tady v Srbíně dál stále něco dělo.

gazdova.jpg

Dana Gaždová

zdravotní sestra, Srbín

Mukařov-sko, z.s.

trestik.jpg

Ing. Patrik Třeštík

programátor, Srbín

Mukařov-sko, z.s.