Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otevřená komunikace, přívětivý úřad

28. 9. 2014

Rudolf Semanský, místopředseda o.s. Mukařov-sko, starosta obce Mukařov

mukarovsko-banner250.jpgV pátek 10. a v sobotu 11. října se budou opět po čtyřech letech konat obecní volby. Jistě se Vám při této příležitosti dostaly do ruky volební letáky Mukařov-ska i dalších kandidujících subjektů, které se ucházejí o přízeň Mukařováků, Srbíňáků i Žernováků. Nemáte, ale pocit, že jste o některých z  nich během celého volebního období moc neslyšeli? Pevně věřím, že u Mukařov-ska tomu tak nebylo a nadále také nebude. Otevřená komunikace a přívětivý úřad jsou jedním z našich mott již po dvě volební období a aktivity jako dvouměsíčník Mukařov-sko, webové stránky sdružení a obce jsou toho jen důkazem.

dvoumesicnik.jpgDvouměsíčník Mukařováček

Ještě v době, kdy zástupci Mukařov-ska nezasedali coby zastupitelé v obecním zastupitelstvu, vznikl na počátku roku 2006 dvouměsíčník Mukařov-sko často přezdívaný „Mukařováček“. Časopis se stal otevřenou platformou pro výměnu názorů a informací o dění v obci a o jejím směřování. Pravidelně jsou zde zveřejňovány informace o spolcích a sdruženích, škole, školce stejně tak jako rozhovory se zastupiteli a informace z vedení obce (http://www.mukarov-sko.cz/clanky/dvoumesicnik-mukarov-sko.html).
 
Když jsem časopis před dvěma roky od tehdejšího šéfredaktora přebíral, netušil jsem, kolik práce dá získat všechny podklady pro jednotlivé číslo. Kolik urgencí a občas i přemlouvání to vyžaduje. Jsem rád, že se nám podařilo tradici dvouměsíčníku udržet již více jak 8 let a těší mne, když se mne lidé ptají, kdy už najdou nové číslo ve schránce.
 

Webové stránky a diskusní fóraweb-sdruzeni.jpg

Naše občanské sdružení komunikuje s vámi, sousedy, také prostřednictvím svého (tohoto) webu www.mukarov-sko.cz.  Podobně jako dvouměsíčník, má i náš web více jak 8-mi letou tradici. Pravidelně na něm publikujeme naše názory a ptáme se Vás na Vaše.

Občany obce ale samozřejmě více zajímá obecní web na adrese www.mukarov.cz   Nebojím se říci, že od doby, kdy se ho ujal náš zakládající člen Vítek Šoupal v roce 2003, se nám jej podařilo přetvořit do podoby, kterou nám závidí okolní obce od  Českého Brodu po Mnichovice. A především – všimněte si jak málo obecních webů umožňuje otevřenou diskusi formou diskusního fora. Zcela určitě si také zaslouží připomenout, že tyto stránky zvítězily v soutěži o nejlepší webové stránky obce „Zlatý erb“.

web-obce.jpgNa počátku tohoto volebního období došlo k přechodu webu na nový redakční systém BestSite.cz , se kterým nám významně pomohl náš „soused“ Martin Kuna ze Srbína. Web také doznal grafického zpřehlednění. O kvalitách stránek svědčí jistě to, že ho týdně navštíví skoro 2000 uživatelů. Pravidelně je aktualizovaná úřední deska včetně její rozpočtové části. Návštěvník najde přehled zápisů ze zastupitelstev obce, o kterém se zmíním ještě později.

Máme diskusní fórum, které je na rozdíl například od Říčan otevřeno i neregistrovaným uživatelům. Občas mne mrzí, že se do diskuse nezapojují i zastupitelé s  ostatních volebních uskupení, zejména když ve svém volebním programu mají zlepšení komunikace s občany jako jeden z programových bodů. Částečně to přičítám na vrub některým ostřejším příspěvkům často anonymních přispěvatelů fóra.

Web obce také nabízí propojení s Facebookovým účtem Mukařov-Srbín-Žernovka  (https://www.facebook.com/groups/mukarov/). Inzertní nástěnka obce obsahuje poptávky i nabídky. Předkládáme návštěvníkům stránek, a především našim občanům anketní otázky umožňující získání zpětné vazby na aktuální témata v obci. I zde je třeba říci, že nikdo jiný než zastupitelé sdružení Mukařov-sko nikdy žádnou anketní otázku – například kvůli územnímu plánu – nenavrhl. RSS kanály informují automaticky uživatele o aktualizacích na webu. V neposlední řadě bych zmínil také kalendář akcí v našich obcích a propojení na online meteorologickou stanici jednoho z našich spoluobčanů na Srbíně.

Přívětivý úřad

web-geopro.jpgOd obecního webu už je jen kousek  k přívětivému úřadu. Už dnes vidíme, že díky našim obecním webovým stránkám získáváte řadu informací přímo z Internetu a šetříte si tím cestu na úřad. Víte například, že v posledních několika letech tak například došlo k zpřístupnění digitalizované mapy Mukařovského katastru (http://www.mukarov.cz/nase-obce/interaktivni-mapa-obce-1.htm) nebo naposled i digitalizované mapy Mukařovského hřbitova (http://www.mukarov.cz/obecni-urad-a-samosprava/formulare-a-zivotni-situace/pohrebnictvi.htm).

Být přívětivý na internetu však nestačí a proto se snažíme spolu s ostatními místostarosty vycházet vstříc i Vašim potřebám, co se týče návštěv úřadu mimo stanovené úřední hodiny.  Občané, kteří jsou v obci přihlášeni k trvalému pobytu mají u nás dveře otevřené i mimo úřední hodiny a dlouho po skončení oficiální pracovní doby – stačí jen zvednout telefon. V případě potřeby vyrazíme i přímo za Vámi do terénu, ať již se jedná o sousedské spory, živelné pohromy, místní šetření nebo ověření podpisu nebo listin u starších a nemohoucích spoluobčanů.

budova-uradu.jpgSamozřejmostí jsou pro nás pravidelná setkání s občany, ať již na akcích, které obecní úřad spolupořádá, nebo na veřejných schůzích organizovaných zejména k zásadním tématům (naposledy územní plán obce). Avšak každý z Vás může také navštívit zasedání zastupitelstva obce. Jsem rád, že mnozí tak činí a můžete se tak na vlastní oči přesvědčit, co to ti zastupitelé na úřadě do noci řeší.

Často bývám dotazován na to, proč nejsou zápisy ze zastupitelstva obce zveřejňovány ihned po jeho zasedání. Doufám, že se nám v tomto ohledu podaří s příštím zastupitelstvem pokročit kupředu. Největší část zdržení, jde bohužel v současné době na vrub tomu, že zápis musí být osobně podepsán 2 zastupiteli – ověřovateli. Dohonit některé z nich není vždy jednoduché.

A komu to nestačí, máme tu rozhlas, SMS, RSS, FB a další

Aby byl výčet toho, jak komunikujeme s občany úplný, je nutné ještě zmínit obecní rozhlas, který se podařilo v posledních dvou volebních obdobích znovuobnovit a rozšířit. Ne ve všech lokalitách je ideálně slyšet, ale věřím, že se nám to podaří ještě vyladit. Obecní rozhlas je důležitou součástí krizového systému obce, čímž reaguji i na často kladenou otázku, zda je něco podobného v 21. století ještě třeba. Ano je, SMS-ky vše nenahradí, a to nejen u starších spoluobčanů. I když u SMS se možnosti pro občany za posledních několik let výrazně vylepšily. Jak u odběru vody, plynu nebo elektřiny je možné se přihlásit na SMS službu Veolia, RWE a ČEZ, která Vás informuje o výpadcích.

No a jak jsem již zmiňoval dříve, kdyby Vám přišlo, že máte o obci informací málo, můžete si do své RSS čtečce nastavit 3 Mukařovské kanály: http://www.mukarov.cz/aktuality.rss (Aktuality, Kalendář akcí a Diskuse). A pro ty, kteří tráví čas na internetu je tu Facebooková skupina Mukařov-Srbín-Žernovka.

Možná se ptáte, proč jsou tedy otevřená komunikace a přívětivý úřad naším heslem i pro následující volební období? Odpověď je jednoduchá – stejně tak, jako během 2 let plynofikace a odkanalizování Mukařova zanikl nekontrolovanými výkopy starý obecní rozhlas, stejně tak může bez údržby a práce zaniknout i to, co dnes všichni považujeme za samozřejmé a co nám okolní obce závidí.


Chtěl bych Vás tedy tímto poprosit: DEJTE NÁM SVŮJ HLAS – DÁME VÁM ZAS SVŮJ ČAS!

 

ZKUŠENOSTI VIZEZNALOSTISTABILITA