Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zkrášlení kruhového objezdu v Mukařově

Po dvou letech fungování se stal kruhový objezd Na Budech neodmyslitelnou součástí naší obce. Stovky a tisíce aut tu denně projíždějí – opatrně, razantně, s přehledem, v klidu a nebo naopak jako o závod - a každopádně vždy alespoň periferně vnímáme, jak vypadá kruhový objezd uprostřed....

kruhak_480.jpg

A protože realizace kruhového objezdu byla jedním z programových bodů o.s. Mukařov-sko, která se nakonec po letech úsilí podařila, cítili jsme a cítíme určitou odpovědnost za to, jak tato část obce vypadá.

Výsadbu, kterou v době dokončení objezdu zajistilo Ředitelství silnic a dálnic, ale na její údržbu už kapacitu nemá, se v rámci možností a tedy občas až na hranici možností snaží udržovat obec - a tak si kruhový objezd žil svým životem a plevely, které radostně vítězily nad lidskou nečinností se rozrůstaly, jak jen jim bylo libo.

Proto se po týdnech příprav a zajištění nezbytných rostlin a materiálu sdružení Mukařov-sko rozhodlo vnitřek našeho kruhového objezdu zcela změnit a vytvořit zde bezúdržbový, ale pro oko příjemný ostrůvek, který bude symbolicky spojovat naše tři obce, a to nejen zde použitým materiálem. Pravdou je, že podobný záměr podoby kruhového objezdu, jsme měli již v době výstavby - s ohledem na vyšší náročnost řešení se ji ale nepodařilo prosadit a tak zvítězila "úsporná" varianta, jež byla ale nakonec zcela překryta plevelem.

Jak můžete vidět v přiložené fotogalerii, nejdříve bylo nutné odstranit původní rostliny – velkou většinu z nich se podařilo přesadit do „depozitu“ v rohu parku na návsi, poté se odstranila vrchní část se zeminou a začaly se umisťovat základní prvky – bludné kameny ze srbínské žuly. Nová výsadba a celková koncepce tvoří jakousi "mukařovskou zahrádku", která by měla symbolicky propojovat naše tři vesnice včetně historické části - Buda. Kameny jsou ze Srbína, žulový chodníček ze Žernovky a vše je umístěno na Budech, na rozhraní Mukařova a Srbína.

Srbínské kameny, z jejichž přemístění jsme měli největší obavy, byly díky zdatnému pomocníkovi - čelnímu nakladači ManiTou zapůjčeném z družstva ZEA Světice nad očekávání snadno umístěny tam, kam jsme potřebovali, za což patří velké poděkování i jeho řidiči, p. Fleišnerovi, který si s transportem kamenů lehce poradil i přes hustý páteční provoz, aniž bychom zaznamenali nějaké významnější omezení dopravy. Poděkování si ale zaslouží i zaměstnanci obce, kteří nakládali a odváželi přebytečný materiál, urovnávali podloží a vydrželi s námi na kruhovém objezdu často i několik hodin po skončení oficiální pracovní doby.

Zkrátka všichni, kdo se na realizaci tohoto prázdninového projektu podíleli, nemluví a snaží se, aby se nám všem u nás na Mukařovsku, Srbínsku a Žernovsku "LÍBILO".

Kateřina Budínová, Srbín