Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mukařovský „kruháč“ mezi 99 „proměnami Mé vlasti“

30. 5. 2015

stc-mukarov-kruhovy-objezd.jpgRevitalizace kruhového objezdu v Mukařově je jednou z 99 proměn, které mohou letos obdivovat návštěvníci národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn. Její 7. ročník byl slavnostně zahájen 9. května na staroslavném Vyšehradě, kde výstava setrvala následující měsíc. Od té doby putuje v menších kolekcích po celé republice – můžete ji vidět na náměstích a návsích, na nádražích, ve vestibulech významných úřadů a škol nebo jako součást významných akcí. Do Mukařova „naše“ část výstavy zavítá opět o pouti.

Slavnostní zahájení doprovázel bohatý program – vedle symbolického předávání kamenných srdcí, jehož se účastnili významní hosté – kardiochirug prof. Jan Pirk a zástupci jednotlivých krajů, včetně středočeského hejtmana Ing. Miluše Petery, zaznělo i několik koncertů. Nestárnoucí Spirituál kvintet vystřídali studenti Deylovy konzervatoře s programem sestaveným z písní Karla Kryla, z nichž několik si s nimi zazpíval i vyšehradský patriot Daniel Landa. Odpoledne pak vyvrcholilo koncertem pěveckých sborů v bazilice sv. Petra a Pavla. Na akci se nenudily ani děti, pro něž byl připraven celodenní soutěžní a kreativní program, a na své si přišli i příznivci dobrého jídla a pití i originálních výrobků s příběhem – mezi nimi se neztratily ani ty se značkou ZÁPRAŽÍ originální produkt.

Vedle „nových“ proměn roku 2015 se zvláštní pozornosti dostalo i třem proměnám z ročníku předcházejícího, které zvítězily v celoročním internetovém hlasování o nejlepší proměnu. Vloni nejvíce zaujaly zámek Kunín, Manský dvůr z Dolního Žandova a kostel v Neratově u Bartošovic v Orlických horách.

Stejné hlasování běží už nyní pro letošní ročník – konkurence je veliká, ale i když náš kruháč asi nemůže pomýšlet na nejvyšší příčky, aspoň pár hlasů svých domácích příznivců si určitě zaslouží. Na http://www.cestamipromen.cz/hlasovani ho najdete pod číslem 72!

Kateřina Čadilová, Mukařov-sko

 

Náhledy fotografií ze složky Vyšehrad 9. 5. 2015