Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vynášení Morany

9. 4. 2014

Vynášení Morany v Mukařově proběhlo v neděli 6. dubna 2014. Sraz byl jako obvykle v 15 hodin na návsi v Srbíně, kde děti vyráběly každé svou malou moranku. Některé se vzkazy odešlé zimě, nebo nejrůznějšími přáními pro probouzející se nový rok. Poté se z návsi odebrali všichni průvodem s Moranou směrem k dětském hřišti ve třešňovce, aby ji tak symbolicky vynesli z vesnice ven. Tam po zaříkání jara byly stará Morana i spolu se svými malými pomocnicemi vrženy do očistného ohně, aby se již nevrátilo zimní počasí a potvrdil definitivní příchod jara.

A příroda sama jako kdyby souhlasila, vykouzlila překrásné slunné odpoledne, kterého jsme si všichni užívali plnými doušky postávajíce u ohniště s buřtem na klacku, nebo u stolu s limčou nebo pívem. K chuti přišly i výborné domácí pečené sladkosti, po kterých se stejně jako po buřtech jen zaprášilo.

Děti měli kromě mlsání také plné ruce práce s řáděním kolem ohně, dováděním na hřišti a velký zájem byl i o jízdu na koních. Koníci opět přijeli ze Žernovky ze stáje Nádraží a ač jich bylo celkem 5, byli všichni vytížení a na svezení si nedočkavci museli pospíšit.

Děkujime všem návštěvníkům za účast a všem za spolupráci na přípravách a ať se nás hezké počasí drží po celý rok!

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Morana 2014