Jdi na obsah Jdi na menu
 


V EU po 31 letech končí kvóty na mléko a profitovat mohou i Žernovka a Srbín

1. 4. 2015

krava_zernovka.jpgV Evropské unii od 1. dubna končí po jedenatřiceti letech mléčné kvóty. A s nimi také sankce, které hrozily výrobcům za překročení stanovené výše produkce. Rodinná farma Žernovka plánuje masivní rozšíření výroby, které nabídne desítky parcovních míst celému regionu Žernovska od Srbína až po Doubravčice. Ne všem místním se to ale líbí.

Kvóty na mléko byly v Evropské unii zavedeny v roce 1984, kdy výroba mléka vysoce převyšovala poptávku. Cílem bylo snížit nadprodukci mléka a mléčných výrobků. Od té doby ovšem reformy společné zemědělské politiky zavedly cílenější způsob podpory dráž vyrábějících producentů z horských oblastí. Evropským mlékařům to umožnilo pružněji reagovat na vývoj poptávky na světovém trhu, uvádí Evropská komise.

Vedení obce se staví k celé záležitosti vstřícně a snahy Rodinné farmy Žernovka vítá a podporuje. Ve hře je totiž zpětná přestavba diskotéky Kravín-Srbín na kravín. Obec Mukařov si od tohoto záměru také slibuje zklidnění bezpečnostní situace v okolí srbínské návsy. Krávy sice v noci bučí, ale rozhodně nedělají takový vyrvál, jako omladina vracející se rozjařená z diskotéky.

krava_ne.jpgNa Srbíně již zniká občanská iniciativa "Tudy krávy NEPROJDOU", která se jasně vymezuje vůči záměrům farmářů ze Žernovky. Na ustavující schůzce zaznělo například: "My chtěli obecní policii a oni nám sem posílají nějaké voly a krávy." Podobně okomentoval situaci na Facebookovém profilu obce známý srbínský bloger: "... Co k tomu říct? Je mi z toho trochu smutno. Vypadá to, že už ani krávy nebudou mít podporu EU. Kdo by jako já čekal, že se o tom povede odborná debata na posledním zastupitelstvu, ten je opět zklamán."

Vypadá to tedy, že zrušení kvót na mléko nebude budit vášně jen v Bruselu, kde toto úterý proti němu masivně protestovali belgičtí farmáři. Sledujte s námi, jak se v následujících dnech k situaci vyjádří 3 zastupitelské kluby zasedajíci v mukařovském zastupitelstvu - Mukařov-sko, Top09 a SDH Mukařov.

1.4.2015, Adam Prýl - Mukařov, Srbín, Žernovka