Jdi na obsah Jdi na menu
 


K prameni potoka Výmola

27. 4. 2015

Každý, komu nejsou cizí procházky po okolí Mukařova, Srbína a Žernovky jistě zaregistroval, že našimi obcemi protéká několik malých vodních toků – potoků. Už málokdo ale ví, že pouze jeden z nich pramení přímo v našem katastru. Je to potok Výmola, který se proplétá krajinou Prahy-východ z Mukařova, přes Březí, Sluštice, Úvaly, Mochov v délce cca 31 km a s výškovým rozdílem 253m, který cestou sklesá se u Čelákovic vlévá do řeky Labe.

Podíváme-li se na dostupné informace, zjistíme, že dkonce i naučná literatura pokulhává v informacích, kde Výmola vlastně začíná a za její pramen v lepším případě považují studnu před obecním úřadem. Dokonce i Národní registr pramenů a studánek chybně jako prameniště potoka uvádí buď požární nádrž v Mukařově, nebo trubku, jejž vyvěrá pod stavidlem. A protože ani spousta místních neví, nebo pro ně není důležité, kde tento potok pramení, v tomto článku Vám chceme skutečné prameniště potoka Výmola prozradit.

Ani jedno z výše uváděných míst totiž zdaleka není přesné a jistě se ještě najdou pamětníci, kteří si vzpomenou jak vypadala mukařovská náves, když se zde Výmola, přitékající z mukařovských lesů rozvodnila. Dnes je celá tato část potoka pod návsí uzavřena do betonových trub pod povrchem a to již od parčíku u školky, částí ul. Sportovní, pod mukařovskou návsí a dále přes park, až do odkalovací nádrže při ulici Obecní, odkud se pak vlévá do požární nádrže.

Proti proudu Výmoly je proto třeba se vydat od místa, kde se potok do potrubí vlévá. V otevřeném korytu potok lemuje spodní část charitní louky, přes zahradu Charitního domova Mukařov (i zde by mohli hasiči a obyvatelé domů vyprávět, jak se dokáže při vytrvalejších deštích Výmola rozvodnit) a dál do lesa. Zde nás nesmí zmást několik příkopů, jež proud potoka sice posilují, ale voda, již přivádějí se stahuje z příkopů podél ul. Školní/Českobrodská a z polí „U tří kop“ u Žernovky.

Prameniště Výmoly nalezneme v lese, nedaleko pěší stezky Mukařov – Žernovka. Na rozdíl od přítoků z polí a příkopů podél silnic je snadno identifikovatelná podle soustavy lesních tůněk a slepého ramene, na jehož začátku pramen vyvěrá. Každopádně, jak vidno na fotografiích, místo samé ale zejména koryto potoka by si zasloužily vyčistit a zprůchodnit. S jarem je ideální příležitost udělat něco pro přírodu, ať již v rámci Dne Země, nebo prostě jen tak.. I proto se sdružení Mukařov-sko rozhodlo zorganizovat na sobotu 2. května akci, při níž společně pramen a koryto potoka vyčistíme a zprůchodníme. Sraz je v 9.00 u Mateřské školy, případně, kdo místo zná, tak v 10.00 na místě. Nezapomeňte si vzít pracovní oděv, obuv a nářadí..:-). Akce se koná jen za příznivéhopočasí,

 

Náhledy fotografií ze složky Výmola